baby bertha 1

resfreshingly

Advert-free !

DSCF4088 DSCF0427

The CSCC Special Saloons + Modsports series

2014 series competitors

class A

thumbPug thumbJag thumbMazda thumbCarlton

DANNY + RICKY MORRIS

PEUGEOT 309 GTi 2.0

9 starts - 5 class wins - 3 outright wins

2 class runner-up - 2 fastest laps

STACY VICKERS

MAZDA RX7

4 starts

1 class runner-up

PETE STEVENS

VAUXHALL CARLTON 6.0

11 starts - 1 class win -

7 class runner-ups - 1 fastest lap

KEVIN + PATRICK DOYLE

JAGUAR XJ Coupe 6.8

8 starts -

class B

thumbAnglia thumb935 thumbSkoda thumbEscort thumbAston

MARK TICEHURST

PORSCHE 935 Clone 3.3 turbo

7 starts - 6 class wins - 6 outright wins

( was in B for round 1 - 1 outright win )

4 fastest laps

 

STEVEN MOSS

FORD ANGLIA - VAUXHALL 2.4

11 starts - 5 class wins -

3 class runner-ups -

DAVID BEATTY

ASTON MARTIN V8 EVO 5.4

2 starts -

TONY PAXMAN

FORD ESCORT Mk.2 2.3

4 starts - 2 class runner-ups -

also 2 starts in Class C Escort Mk.1

IAN STAPLETON

ALFA ROMEO GTV6 3.8

5 starts - 3 class wins

1 class runner-up

BOB CLAXTON

SKODA R110 - VAUXHALL 2.5 +

RENAULT 21 TURBO

5 starts -

class C

Sibley Burgoyne Harper Duke Anglia

RON + JACK HARPER

TRIUMPH SPITFIRE 2.0

8 starts -

5 class runner-ups -

PAUL SIBLEY

LOTUS ELAN 2.0

11 starts - 9 class wins - 2 outright wins   - 1 class runner-up

 

NEIL DUKE

FORD ANGLIA 2.0 + MAGUIRE METRO

7 starts ( inc 1 in the Metro )

Also in Class C : RONNIE HAINES Ford Escort Mk.1  1.7 - 1 start -

LEE JONES  Mini Spaceframe 1.6 - 3 starts

MARK FREEMANTLE Ford Escort Mk.1 2.0 - 3 starts -

TONY PAXMAN Ford Escort Mk.1 - 2 starts - 1 class runner-up

JEREMY BURGOYNE

FORD ESCORT Mk.1 2.0

10 starts -

class D

THUMB 3 MG THUMB2 SUZUKI

NEIL CLAXTON

SUZUKI SC100 - Ford 1.3

2 starts - 2 class wins

TIM CAIRNS

MG MIDGET 1460

9 starts - 5 class wins

2 class runner-ups -

DAVID BREWIS

SUZUKI SC100 1.3

4 starts - 2 class wins

 

class E

capri

LUKE BENNETT

FORD CAPRI Mk.3  5.0

4 starts ( 2 in Invitation class inc 1 race with Kenny Coleman driving )

MATT MOORE

FORD ESCORT

2 starts - 1 class runner-up

ROB COMPTON

VAUXHALL BELMONT 6.7

5 starts -

THOMAS CAREY

HONDA CRX 2.0

7 starts - 2 class wins - 2 class r-up

1 fastest lap

thumb19 thumb13

MARTIN BAKER

STILETTO -IMP 1.0

9 starts - 7 class wins -

2 class runner-ups

KEVIN COOPER + ANTHONY

HANSFORD

DAVRIAN SOLO STILETTO - Imp 1.1

5 starts - 2 class wins -

2 class runner-up

ford sierra GRANGE

PIERS GRANGE

FORD SIERRA XR8 5.7

3 starts - 1 class runner-up

also in B ,

Graham Woskett ( TR7 V8 ) 2 starts ,

Paul Lawrence ( Sierra XR4 ) 2 starts ,

Phil Walker ( MG ) 3 starts ,

Martin Hall ( MG ) 1 start

Kenny Coleman ( Sierra ) 2 starts

Joe Ward ( Baby Bertha ) 1 start

Also in class D :

DAVID FRANKS ( Mini ) 2 starts

ANTHONY HAYES ( Mini ) 4 starts

IAN SMYTHE

FORD FIESTA Cos 2-0

3 starts -

JOHN WOODS ( Rob Knox car )

MAGUIRE STILETTO - Imp 1.1

4 starts ( inc 2 starts in Taster class )

Alfa 2

JAMES GUEST

KAD MINI 1.6

5 starts - 1 class runner-up

 

MALCOLM BEER

MGB GT V8

5 starts -

MIKE CHITTENDEN +

JOHN DEVERAUX

BMW M3 3.0

6 starts - 1 class win

3 class runner-ups

Also in E :

Mike Bratby + Andy Jones , IMP 1.0 - 3 starts

MGB Beer darrian solo Stiletto Knox compton Ian Smythe Fiesta BMW mini guest suzuki brewis